Hová tűntek a férfiak? Azaz a szeretni képes és a szerelemtől nem félő férfiak, akik kitárják az ajtót a hölgyek előtt, akik virággal, csokival, szép szavakkal kedveskednek, akik örökre szóló ígéreteket tesznek, amit persze be is tartanak? Az utóbbi évtizedekben rengeteg kutatás, könyv, film készült a nők megváltozott társadalmi szerepköréről, viszont annál kevesebb a férfiakéról, pedig az ő életük is hatalmas változásokon ment keresztül.
Örökös körforgásban
A világ megváltozott, ahogyan az emberek is. Feloldódtak a stabil társadalmi elvárások, már nem csak a férfiak dolga eltartani a családot, már nem csak ők kerülnek vezető pozícióba, és már nem csak a nők vezetik a háztartást, nevelik a gyermekeket. Akkor mi az a kapocs, ami mégis egymás mellett tart férfit és nőt? Az örök szerelem ígérete? A közös célok, család, gyerek gondolata?
Mindez szép és jó, a baj ott kezdődik, hogy a gyakorlat más tendenciát mutat, mivel a házasságok közel fele felbomlik, a gyerekek számától függetlenül.
Az erkölcsi, vallási meggyőződés erősebb láncolatnak bizonyul, feltéve persze, hogy igazi, mélyen átélt hitet takar, mivel a tönkrement házasságok jelentős hányada is valamilyen egyházi szertartás keretén belül zajlott.
A férfi és annak szerepköre
Ha mindenáron be akarjuk határolni a férfiasság fogalmát, leginkább úgy írható le, hogy egy életen át tartó fejlődés. Egy érett férfi mellett érzi először úgy az ember lánya, hogy az élet szép és jó.

January Jones (Betty Draper) and Don Draper (Jon Hamm)
Biztonságos játszma
Ádám, merre jársz? Teszi fel sok nő a képletes kérdést, a választ viszont sokszor homály fedi. A szerelmet az utóbbi években egyre kevesebb férfi vállalja fel, helyette inkább rövid kalandokba bocsátkoznak. A szerelem hatalmas kockázattal jár, hiszen bármikor megsebezhetnek, mivel gondolkodás nélkül odaadom magam valakinek, a testem és a lelkem egyaránt. Catherine Blanc pszichológus és terapeuta arról írt, hogy a férfiak úgy érzik, nagyon rosszul járnak, ha kiszabadítják magukból a „vadállatot”.
Elbizonytalanodtak, ami több évszázadon keresztül a férficsábítás fő eszközének bizonyult, az ma már sokszor félreérthető és az uralkodás iránti igénynek tűnhet, ami a nők körében sok esetben felháborodást vált ki. Az erősebbik nem csak kapkodja a fejét, hogy akkor most mit tegyen, hogyan viselkedjen, hogyan öltözködjön, hogy az elfogadható legyen.
A Király, a Harcos, a Pap és a Szerelmes
Éljünk bárhol, bármikor valójában 4 féle típus ismeretes mióta világ a világ: a Király, a Harcos, a Pap és a Szerelmes karakterjegyek megtestesítői. Persze egy kiegyensúlyozott, egészséges önbizalommal rendelkező férfi esetében nem kérdés, hogy mind a négy típus ott motoszkál, hol gyengébben, hol erősebben.
A nagy filozófusok sokáig hirdették stabil meggyőződéssel, hogy a férfiaknak megingathatatlan dominanciájuk van.
Arthur Schopenhauer a következőképpen fogalmazta meg: „A férfi a nőtől csupán egyet kíván, a nő ezzel szemben a férfitól mindent. Kitalálták tehát, hogy a nő azt az egyet csupán akkor adja meg, ha cserébe a férfitól mindent leköthet magának. Ezt a ravasz módszert nevezik házasságnak”. A filozófus úgy vélte, ha a férfi csupán mentális alapon fontolná meg a házasságot, akkor nemhogy nem házasodna meg, hanem néhány kaland után „köddé is válna”.
Egyéni karakterek
A férfiasság egészen a polgárosodásig 3 karakter köré épült: a harcos, aki megvédi a családját, a pap, a szellemi értékek képviselője, és a gazdálkodó, aki a termeléshez kötődik. Az ipari forradalom után ez a kép elhalványult, és megjelent az úgynevezett dendi.
A dendizmus eleinte a külsőségek köré épült, idővel pedig életfilozófiává nőtte ki magát. Olyan férfiak, akik előkelő felsőbbséggel zárkóztak el a „tucattól”, akik kifinomult és ízléses karakterré formálódtak. Korunk egyik jól ismert angol színésze, Hugh Grant karaktere is teljes mértékben erre épült.
A koedukált nevelésnek, vagyis a különböző nemű együttes nevelésnek köszönhetően ma már saját korosztályból választanak társat a nők, majd keseregnek azon, hogy párjuk nem kész az elköteleződésre.
Valószínűleg sok év tapasztalat és élmény kell ahhoz, amíg a férfiak eljutnak a nagy igazsághoz „A nők vigaszt nyújthatnak, amire nélkülük nem lenne szükség.” (Don Herold)
Timár Tímea