Péntek

Euro 2016 – Bölönitől Stancuig

Czimbalmos Ferenc-Attila június 16, 2016 Sport

bölöni 1984

A marosvásárhelyi születésű Bölöni László lőtte Románia első gólját az Európa-bajnokságok történetében 1984-ben, épp Franciaországban, míg Bogdan Stancu az elsőt a 2016-os, szintén franciaországi Eb   nyitómérkőzésén, amelyen Románia 1-2 arányban alulmaradt a házigazda francia nemzeti tizenegy ellen, majd lapzártánk után játszott Svájccal.

Bölöni egyébként 1984. június 14-én a Saint-Étienne-i Stade Geoffroy-Guichard stadionban megrendezett Spanyolország elleni, 1-1-es döntetlenre végződött csoportmérkőzésen egyenlített a 35. percében.

Akkor Románia még 2-1-es vereséget szenvedett a NSZK csapatától (a román gólszerző Coraș volt), majd 1-0-ra kikapott Portugáliától, így nem jutott tovább a csoportból.
Egyébként a román labdarúgó-válogatott 1984, 1996, 2000 és 2008 után ötödször jutott ki az idén Európa-bajnokságra, Románia nyolc korábbi Európa-bajnoki gólját (B. Stancu szerezte pénteken a kilencediket) Bölöni László, Marcel Coraș, Florin Răducioiu, Viorel Moldovan, Cristian Chivu, Dorinel Munteanu, Ionel Ganea és Adrian Mutu szerezték.
Gheorghe Hagi az egyetlen hazai labdarúgó, aki három Eb-n is pályára lépett, 1984-ben, 1996-ban és 2000-ben.

A 2016-os Eb-n Magyarország labdarúgó-válogatottja jó játékot produkálva 2-0 arányban győzte le Ausztria csapatát Szalai Ádám (62. perc) és Sieber Zoltán (87. perc) góljainak köszönhetően. Előtte 44 évvel korábban Kű Lajos szerzett utoljára gólt a magyar válogatott színeiben az 1972-es, Belgium ellen 2-1-re elveszített bronzmérkőzésen, 11-esből.