Derült
Derült
Eső valószínű
Hétfő

EURO-2016: Portugália nyerte az Európa-bajnoki címet. Statisztikai érdekességek a torna után

Czimbalmos Ferenc-Attila július 14, 2016 Sport

Euro 2016-Portugália Európa-bajnok, Fotó-Reuters

Portugália nemzeti tizenegye nyerte a franciaországi labdarúgó Európa-bajnokságot, miután a vasárnapi döntőben hosszabbítás után 1-0-ra legyőzte a házigazda Franciaországot a Stade de France-ban.

A várakozásoknak megfelelően a franciák kezdték nagyobb lendülettel az összecsapást, több, veszélyes helyzetet dolgoztak ki a találkozó során, de nem tudták áttörni a Real Madrid középhátvédje, Pepe által kifogástalanul irányított portugál védelmet, amely mögött a kapuban Rui Patríció parádézott.
A rendes játékidő nem hozott döntést és gólt sem a találkozón, amelynek legemlékezetesebb jelenete sokáig az volt, hogy Cristiano Ronaldo, a portugálok csapatkapitánya sérülés miatt már az első félidő 25. percében kénytelen volt elhagyni a játékteret. Ronaldót egy másik, Bölöni által felfedezett játékos, Quaresma váltotta, aki kiválóan helyettesítette a sérült kapitányt.
A hosszabbítás első félideje sem bővelkedett helyzetekben, a legnagyobb a portugálok előtt adódott: Éder szöglet utáni fejesét a francia hálóőr, Lloris védte. A 107. percben Clattenburg angol játékvezető elkövette pályafutása egyik legkínosabb hibáját, ugyanis Éder kezezéséért szabadrúgást ítélt Portugália javára. Ronaldo távollétében Raphaël Guerreiro vállalta el, de ballábas csavarással a lécet találta el.
Két perccel később már nem volt ilyen szerencséjük a franciáknak, Éder lerázta magáról Laurent Koscielnyt, majd 25 méterről, középről a jobb alsó sarokba bombázott. 1–0

Euro 2016-Portugália Eb-bajnok-borsonline.hu
A Guinea-Bissauban született Éder (teljes nevén Éderzito António Macedo Lopes) a 29. válogatott mérkőzésén negyedszer volt eredményes, viszont tétmeccsen ez volt a 28 éves csatár első gólja a portugál nemzeti csapatban.
A franciák harmadik diadalukkal utolérhették volna az élen a spanyol és a német válogatottat, illetve másodszor fordult elő, hogy a hazai együttes a döntőben maradt alul. A portugálok csoportharmadikként jutottak tovább a magyarok által megnyert F jelű négyesből.

Labdarúgó Eb 2016, döntő
Portugália-Franciaország 1-0 (0-0, 0-0, 0-0)
Saint-Denis, Stade de France, 75 868 néző, v.: Mark Clattenburg (angol)
gólszerző: Eder (109.)
sárga lap: Cédric Soares (34.), Joao Mario (62.), Guerreiro (95.), W. Carvalho (98.), illetve Umtiti (80.), Matuidi (97.), Koscielny (107.), Pogba (115.)
Portugália: Rui Patricio – Cédric Soares, José Fonte, Pepe, Guerreiro – W. Carvalho – Joao Mario, Adrien Silva (Moutinho, 66.), Sanches (Eder, 79.) – Nani, Cristiano Ronaldo (Quaresma, 25.)
Franciaország: Lloris – Sagna, Koscielny, Umtiti, Evra – Pogba, Matuidi – Sissoko (Martial, 110.), Griezmann, Payet (Coman, 58.) – Giroud (Gignac, 78.)

Statisztikai érdekességek a torna után

A magyarországi Blikk magazin érdekes statisztikát jelentetett meg a franciországi Európa-bajnokság után, amelyből a következőket tallóztuk:
Hat találatával a francia Antoine Griezmann lett az Eb gólkirálya, így neki köszönhetően harmadszor lett francia gólkirálya a kontinenstornának.
Egy Eb-tornán a szintén francia Michel Platini szerezte a legtöbb gólt: hazai közönség előtt kilencszer volt eredményes 1984-ben. Ezt a számot előtte és azóta sem tudták megközelíteni, de hat góljával Griezmann a második helyre került. Rajta kívül még Francois Heutte volt francia gólkirály 1960-ban. Eddig egyetlen labdarúgó sem tudott kétszer gólkirály lenni.
A franciaországi torna góllövőlistájának élcsoportja:
6 gólos: Griezmann (francia)
3 gólos: Bale (walesi), Giroud (francia), Nani (portugál), Morata (spanyol), Payet (francia), Ronaldo (portugál)
2 gólos: B. Bjarnason (izlandi), Blaszczykowski (lengyel), Brady (ír), Dzsudzsák Balázs, Gomez (német), Lukaku (belga), Nainggolan (belga), Sigthórsson (izlandi)Stancu (román), Pellé (olasz), Perisic (horvát), Robson-Kanu (walesi)

Ronaldo a meccsrekorder

Euro 2016-Poyet gáncsolása után Ronaldó harcképtelen  lett-index.hu

A portugál Cristiano Ronaldo döntőbeli pályára lépésével 21 találkozóval vezeti az Európa-bajnokságok örökranglistáját a lejátszott meccsek tekintetében.
A negyedik Európa-bajnokságán szereplő szélső az idei, franciaországi tornán együttese mind a hét találkozóján játszott, ráadásul három góljával a kontinenstornák góllövőlistájának élén utolérte a kilenctalálatos francia Michel Platinit.
Ronaldo az Európa-bajnoki mérkőzések tekintetében a hozzá hasonlóan immár négy tornán szerepelt német Bastian Schweinsteigert (18) és olasz Gianluigi Buffont (17) előzi meg. A mostani torna előtt a szereplési rekordot a franciák világ- és Európa-bajnoka, Lilian Thuram, valamint a hollandok korábbi kapusa, Edwin van der Sar 16 mérkőzéssel tartotta.
A döntőben pályára lépett portugálok közül hárman is – Pepe, Nani, Joao Moutinho – 15. Európa-bajnoki találkozón szerepeltek.