Helyenként felhős
Szombat

Feltámadtunk! Avagy vásárhelyi zakó a Steauának és ASTRA-nak Sabăutól

Központ március 30, 2012 Sport

sabauSabăunak sikerült lélektanilag hatnia egykori-jelenlegi játékosaira, akik nagyon motiváltan léptek pályára az elmúlt héten mind a Steaua ellen hazai, mind az ASTRA elleni, idegenbeli mérkőzésen, így sikerült megszerezni az értékes hat pontot, ami létfontosságú lehet a kiesés elkerüléséért való harcban.

A Steaua ellen a FCM vezetőedzője kénytelen volt változtatni az addigi kezdőcsapaton, hiszen Iencsi és Ghionea eltiltása miatt a Cordos-Kirita-Sepsi-trió kapott helyet a védelem tengelyében, akiket két oldalról Nicu meg Szilágyi egészített ki. Ugyanakkor, meglepetésként Firtulescu és Bujor először volt kezdő a csatársorban, akiket Subotici meg Bumba helyett használt Sabau. Így az 5-4-1-es felállításból is látni lehetett, hogy a FCM a védelemre, s az ellentámadásokra fektette a hangsúlyt. Igaz, a kiválóan szervezett védelem, a játékosok rendkívüli odaadása, s ugyanakkor a bukaresti játékosok nagyképű hozzáállása is látszott már a mérkőzés első perceiben, ami végül a vesztüket okozta.

A győztes gól a 13. percben született, amikor Firtulescu beadását Tatarusanu ügyetlenül a mérkőzés legjobbja, Ilyés Róbert elé ütötte, így csapatkapitányunk, mintegy 10 méterről a hálóba gurított. Szinte hihetetlen, de az első valamire való Steaua-helyzet a 37. percben volt, amikor Bourceanu távoli lövését a léc alól kanalazta ki a remekül védő Albut.

A mérkőzés legordítóbb helyzetét viszont Firtulescu hagyta ki, aki miután faképnél hagyta Geraldót meg Parvulescut, az ötös vonaláról Tatarusanun és a kapun is átemelte a labdát. A 80. percben a csereként beállt Subotici-ot gáncsolta Chiriches a 16-oson belül, de Balaj sípja néma maradt, akárcsak a hosszabbítás utolsó percében, miután egy bukaresti szöglet nyomán Tatarusanu is belopakodott a tizenhatoson belülre, ahol elesett, de a bíró sípja néma maradt.

Az ASTRA ellen Sabau csapata támadó felfogású (4-4-2), sokpasszos játékot mutatott, ennek eredményeként sikerült is két gólt szerezniük. A kezdő csapatban ezúttal helyet kapott a Lacatus által mellőzött Vagner (a sérült Nicu helyébe), Bumba (Paduretut váltotta) és Sg. Bus (Bujor helyett), míg Sepsi Lászlót Sabau a középpálya bal oldalán használta. Mindkét gól szögletből született, amelyet az Ilyés hiányában csapatkapitánnyá léptetett Fl. Dan végzett el és Bumba, meg Cordos értékesített.

A FCM kettős győzelme értékes, hisz a hat pont birtokában nem szakadtak le a tabellán, ti. az alsóház együttesei sem voltak tétlenek az utolsó két fordulóban, s meglepetés-pontokat szereztek. (Sportul-CFR 1-1, Pandurii-Nagyszeben 0-0, Vaslui-Brassó 0-1, Rapid-Ceahlaul 1-2, Petrolul-Chiajna 3-4 a 22., illetve Chiajna-U Kolozsvár 0-0, Vointa-Sportul 1-0).

A legfontosabb és legörvendetesebb dolog, hogy Sabau visszakerülésével és az általa edzett együttes utolsó két fordulóban mutatott jó játékával, megnőtt az esély, hogy bennmaradjon együttesünk az első osztályban.

Jelenleg a FCM maradt a 15., első kieső helyen van a maga 24 pontjával, mivel a nagyszebeni Vointa is nyert (1-0-ra a Sportul ellen), így a két csapat közötti különbség mindössze egy pont.

Együttesünk a 24. forduló keretében ezúttal is idegenben, a kolozsvári Universitatea ellen lép pályára hétfőn, április 2-án, mely mérkőzést a Dolce Sport 19 órai kezdettel élőben közvetíti.

Visszapillantó

Utoljára a Steaua 1991 szeptember 8-án szenvedett vereséget Marosvásárhelyen, amikor a hajdani A-osztályos ASA ugyancsak 1-0-ra diadalmaskodott, Botezan Adrian fejesgóljával. Az akkori együttest Tica Varodi edzte, melynek kerete a következő volt:

Rotaru, Margineanu, Szabó, Costan, Botezan, Nan, Casoni, Blaga, Salagean, Cr. Stoica, Györke, Erőss, Varga, Cioloboc H., L. Popa, Ilie Costel, Gabor, Pintea, Paslaru és Ovidiu Maier.

Igaz, az akkori Steaua csapatában még játszott az együttes jelenlegi edzője, Ilie Stan, sőt a FCM gyermek és ifjúsági központjának koordinátora, Andrasi Alexandru is. Csapattársaik a következők voltak: Stangaciu, Gherasim, Sedecaru, Panait, C. Cristescu, Mirea, B. Bucur, Ungureanu, I. Milea, Panduru, Ilie Dumitrescu, Fl. Simion, Galca, Vladoiu, Marian Popa és State. Az együttes akkori tehnikai igazgatója Jenei Imre volt, az edzői teendőkkel Victor Piturca, Tudorel Stoica és T. Anghelini foglalkozott.