
A 2017-es év legjobb magyar sportolóit, edzőit, csapatait színpompás ünnepségen, az M4 Sport – Év Sportolója Gálán díjazták 2018. január 11-én, Budapesten, a Nemzeti Színházban. A házigazda Magyar Sportújságírók Szövetsége rekordnak számító 436 tagja – beleértve a külhoni, azaz erdélyi, kárpátaljai és vajdasági sportújságírókat is – internetes szavazás útján döntötte el, hogy ki kapja meg az egyes díjakat, így a legjobb anyaországi sportolókra sorrendben már a 60. alkalommal szavaztak. A tízes listákból erősorrendben három névre kellett szavazniuk a sportújságíróknak, az első helyért 3, a másodikért 2, a harmadikért pedig 1 pont járt.

A Gálára meghívást kaptak a kategóriák legjobb három-három helyezettjei, míg a nyerteseket a gálán hirdették ki, amelyen az esemény díjátadói korábbi bajnokok, országos vagy nemzetközi hírű sportolók, befolyásos sportvezetők adták át.

Az úszó Hosszú Katinka lett az év női, az atléta Baji Balázs az év férfi sportolója a sportújságírók szavazatai alapján az M4 Sport – Az Év Sportolója Gálán. Az év alakulata a hagyományos csapatsportágakban a Győri Audi ETO KC női kézilabda-együttes, míg az egyéni sportágakban a tenisz Davis-kupa-válogatott lett.

Életműdíjat vehetett át a 61-szeres magyar válogatott Mészöly Kálmán, a Vasas egykori labdarúgója és a Nemzet Sportolója címmel kitüntetett háromszoros olimpiai bajnok magyar öttusázó, Balczó András, az öttusasport történetének egyik legnagyobb alakja.

A háromszoros olimpiai bajnok 28 éves Hosszú Katinka tavaly a budapesti vizes vb-n két arany-, egy ezüst- és egy bronzérmet szerzett, a koppenhágai rövid pályás úszó Európa-bajnokságon pedig mind a hat számot megnyerte, amelyben indult, a gálán Szöllősi Györgytől, a Nemzeti

Sport főszerkesztőjétől, a Magyar Sportújságíró-szövetség elnökétől az Európai Sportújságírók Szövetségének a kontinens legjobb női sportolónőjének járó díját is átvehette.

Ezzel az újabb sikerrel Hosszú hatodszor bizonyult a legjobbnak, így megközelítette a csúcstartó, hétszeres győztes Egerszegi Krisztinát. Hosszú a kilencszeres Grand Slam-torna-győztes teniszezőtől, Szeles Mónikától vehette át az elismerést.

Baji Balázs 2017-ben a londoni világbajnokságon bronzérmes volt 110 méteres gátfutásban – ezzel az első magyar atléta lett, aki szabadtéren, futószámban dobogóra állhatott a világbajnokságon –, illetve győzni tudott az Universiadén.

Az elismertek a ZEMA Porcelánmanufaktúra által kifejezetten erre az alkalomra tervezett és készített, 21 karátos arannyal díszített díjat vehették át.
Íme, a kategóriák végeredménye:
- Az év férfi sportolója: 1. Baji Balázs (atléta) 863 pont, 2. Szatmári András (kardvívó) 341, 3. Liu Shaolin Sándor (rövid pályás gyorskorcsolyázó) 292.
- Az év női sportolója: 1. Hosszú Katinka (úszó) 1086 pont, 2. Babos Tímea (teniszező) 480, 3. Márton Anita (atléta) 448.
- Az év csapata hagyományos csapatsportokban: 1. Győri Audi ETO KC (női kézilabda) 766 pont, 2. Szolnoki Dózsa (férfi vízilabda) 524, 3. Férfi kosárlabda-válogatott 424.
- Az év csapata egyéni sportágak csapatversenyeiben: 1. Tenisz, Davis-kupa-válogatott (Balázs Attila, Fucsovics Márton) 515 pont, 2. Férfi 4 x 100-as gyorsúszóváltó (Kozma Dominik, Németh Nándor, Holoda Péter, Bohus Richárd) 495, 3. Női kajak négyes (Takács Tamara, Medveczky Erika, Fazekas-Zur Krisztina, Vad Ninetta, Lucz Dóra) 404.
- Az év edzője: 1. Shane Tusup (Hosszú Katinka edzője) 477 pont, 2. Cseh Sándor (szolnoki vízilabda) 340, 3. Ambros Martín (győri kézilabda) 301.
- Az év férfi labdarúgója: 1. Nikolics Nemanja (Chicago Fire) 942 pont, 2. Gulácsi Péter (RB Lipzcse) 652, 3. Davide Lanzafame (Budapest Honvéd) 260.
- Az év női labdarúgója: 1. Jakabfi Zsanett (VfL Wolfsburg) 999 pont, 2. Csiszár Henrietta (Bayern Leverkusen) 407, 3. Vágó Fanny (Sankt Pölten) 364.
- Az év fogyatékos férfi sportolója: 1. Osváth Richárd (kerekesszékes vívó) 611 pont, 2. Boronkay Péter (triatlonozó) 532, 3. Velkey Ádám (szervátültetett, atléta) 347.
- Az év fogyatékos női sportolója: 1. Krajnyák Zsuzsanna (kerekesszékes vívó) 718 pont, 2. Biacsi Bernadett (atléta) 547, 3. Pap Bianka (úszó) 450.
- Az év fogyatékos csapata: 1. Női kerekesszékes vívóválogatott 622 pont, 2. Férfi 4 x 100-as szervátültetett atlétaváltó 521, 3. Padlóhoki-válogatott, speciális 291.
- Az év fogyatékos sportolókkal foglalkozó edzője: 1. Beliczay Sándor (kerekesszékes vívás, Osváth Richárd, Hajmási Éva) 583 pont, 2. Feczer Viktor (kerekesszékes vívás, Krajnyák Zsuzsanna, Dani Gyöngyi) 390, 3. Csamangó Attila, Győrfi Tamás (kajak-kenu, Suba Róbert) 268.
- Az év gólja (a szurkolók szavazatai alapján): 1. Joseph Paintsil (Ferencváros) találata a Videoton ellen, NB I – 9749 voks, 2. Csoszánszki Dávid (Gyöngyös) gólja a Siófok ellen, strandlabdarúgás, bajnoki döntő – 5887, 3. Szoboszlai Dominik (Magyarország) gólja Norvégia ellen, U17-es Eb-selejtező, elitkör – 3883.
- MLSZ-életműdíj: Mészöly Kálmán (labdarúgás).
- MSÚSZ-MOB-életműdíj: Balczó András (öttusa).
A gála történetéről
Az első év sportolója díjakat 1958-ban osztották ki Magyarországon: a nőknél a teniszező Körmöczy Zsuzsa, a férfiaknál a birkózó Polyák Imre győzött. A nőknél a legnagyobb győzelmi sorozat Egerszegi Krisztináé, aki 1988 és 1993 között minden évben győzött, majd 1996-ban sikerült megismételnie.

Hosszú Katinka 2013 óta minden évben megnyerte a szavazást, vagyis az év női sportolója volt 2009-ben, 2013-ban, 2014-ben, 2015-ben és 2016-ban is, 2017-ben a 200 és 400 vegyesen győzött a Duna Arénában.

A férfiaknál ilyen hosszú egyeduralom nem volt egyszer sem, Darnyi Tamás tudott triplázni 1986 és 1988 között (majd még kétszer, 1990-ben és 1992-ben nyert).
Sztárvendégek, legendás sportolók, meghívottak

A gála háziasszony-műsorvezetője az M4 riportere, Berkesi Judit volt, míg a díjazottakat és a meghívottakat Kovács ,,Kokó” István interjúvolta meg.
A gálán sztárvendégeként két egykori, világhírű magyar sportolót üdvözölhettek a jelenlévők: a jugoszláv és amerikai színekben világelsővé vált, újvidéki magyar családból származó teniszcsillagot, Szeles Mónikát és az 1984-es Los Angeles-i játékok legeredményesebb versenyzőjét, a román színekben négyszeres olimpiai bajnok, egyszeres ezüstérmes tornásznőt, Szabó Katalint.
Mellettük a nézőtéren többek közt olyan ismert hajdani, vagy jelenlegi sportolók, edzők, vezetők foglaltak helyet, mint a Nemzetközi Judo Szövetség első embere, Marius Vizer; a Nemzetközi Birkózószövetség elnöke, Nenad Lalovics; a Magyar Paralimpiai Bizottság első embere, Szabó László; a magyar labdarúgó-válogatott ősszel kinevezett szövetségi kapitánya, a belga Georges Leekens; a Magyar Olimpiai Bizottság volt főtitkára, dr. Schmitt Pál; az FTC Labdarúgó Zrt. Vezérigazgatója, Orosz Pál; továbbá az ötszörös olimpiai bajnok tornásznő, a 97 éves Keleti Ágnes, minden idők legsikeresebb magyar tornásza; a háromszoros olimpiai bajnok, Európa- és világbajnok vízilabdázó, Benedek Tibor; a világbajnok tőrvívó, a tavalyi gála legjobb férfi sportolója, Szilágyi Áron; a 80-as évek legendás jégtáncpárosa, a Regőczi Krisztina – Sallai András duó; a női labdarúgó-válogatott szövetségi kapitánya, Markó Edina; ugyanakkor Cserhalmi György, a Nemzet Sportolója; Udvaros Dorottya, Kossuth- és Jászai Mari-díjas magyar színművésznő; de nem utolsó sorban Zalatnay Sarolta, Csepregi Éva, Vincze Lilla, Keresztes Ildikó, Wolf Kati, Radics Gigi énekesnők, akik a gála elején az LGT-től a Mindenki című számot közösen énekelték el.
Részlet Szöllősi György köszöntőbeszédéből: „A sport nevelés, a sport közösség, a sport nemzeti öntudat, a sport egészség és kultúra. És nekünk, magyaroknak még annál is egy kicsit több…Olimpiai bajnokaink, sporthőseink az elmúlt 60 esztendő Év Sportolói. Értékálló, ma is megsüvegelendő teljesítményük révén megbecsült emberek a mai Magyarországon. De végre azoknak is elmondhatjuk, mennyi örömöt szereztek nekünk, akik más ország színeiben, de mindig az összes magyar rokonszenvével kísérve érték el sikereiket: ha a spanyol állampolgár, Kocsis Sándor, vagy a bukarestiként emlegetett Bölöni László döntőt játszott, az nem csak a marosvásárhelyi, de a győri, szolnoki és a torontói magyar szurkolókat is büszkévé tette. Ha pedig a szovjetek eltiltották a magyar sportolókat az 1984-es Los Angeles-i Olimpiai Játékoktól, hát jött a zágoni Szabó Kati, és négy aranyérmével és egy ezüstérmével ő lett az egész olimpia legsikeresebb sportolója…”

Hosszú Katinka:
„Köszönöm szépen a sportújságíróknak, hogy hatodszor választottak meg, és örülök, hogy még nem untak meg. Köszönöm szépen Magyarországnak a tavalyi évet. A 2017-es úszó-világbajnokság itthon életem legszebb pillanata, a pályafutásom csúcsa volt, soha nem fogom elfelejteni. Szeretném megköszöni a családomnak az állandó támogatást, nagypapámnak, hogy megtanított úszni, Shane-nek, hogy mindig kihozza belőlem a maximumot!”

Baji Balázs:
,,Óriási megtiszteltetés és elismerés számomra ez a díj, ennél nagyobb elismerés nem is kell egy sportoló számára. Én vagyok minden idők ötödik magyar férfi atlétája, aki Év Sportolója díjat vehetett át, legutóbb 2003-ban Annus Adrián volt a díjazott, de előtte is olyan fantasztikus sportemberek, mint Zsivótzky Attila, Gécsek Tibor és Németh Miklós is a legjobb volt. Szeretnék példa lenni a következő generációknak…”

Nemanja Nikolics:
„Lengyelországban a Legia-színeiben voltam gólvágó, mely csapat a Bajnokok Ligájában szerepelt, ezt a fajta nyomást bírtam is, hiszen sok jó játékos volt tagja az együttesnek. Tavaly az ismeretlenbe vágtam bele, és örülök annak, hogy az Egyesült Államokban is megálltam a helyem, viszont szerződésemkor a Chicago Fire az utolsó volt a tabellán… Idén sem lesz másként, célom a gólkirályi cím és az eredményes játék a magyar válogatottban.”

Görbicz Anita:
,,Legelőször a csapattársaknak és a győri klub vezetőségnek kell megköszönjem, hogy egy ilyen rendezvényen lehetek, ugyanakkor büszkeség számunkra, hogy Bajnokok Ligája-győztesek lehetünk… Nem egy elhamarkodott, hanem egy jól megfontolt döntés számomra, hogy ezután nem fogok a válogatottban világversenyeken szerepelni, több időt fogok a családomra fordítani, de ugyanakkor a kluberedményeimre és az edzésekre fogok összpontosítani…”

Mészöly Kálmán:
„Sokszor játszottam sok ember előtt, nagy stadionokban, de ilyen fogadtatásban, ilyen tapsviharban még az utolsó mérkőzésemen sem volt részem. Azt a szeretetet, amit a szurkolóktól kaptam, nem lehet elfelejteni!…”