Derült

Ügyességi és gyorsasági autóverseny Marosvásárhelyen

Czimbalmos Ferenc-Attila május 19, 2016 Sport

20160514_133603

A XX. Marosvásárhelyi Napok keretén belül került sor a Kiss István (Bill) elnevezésű, immár hagyományos ügyességi és gyorsasági autóversenyre, amelyet a Tudor negyedbeli Pandúrok sétányának elején tartottak.

Auto Tunning Drift (9)

Auto Tunning Drift (8)
A rendezvényt a helyi polgármesteri hivatal szervezte, a marosvásárhelyiISECO Auto Moto Sportklubbal közösen, amelyre bárki benevezhetett.

Auto Tunning Drift (7)

Auto Tunning Drift (6)

A verseny közben a rendezvény főszervezőjével, az egykori sikeres helyi autóversenyzővel, az 59 éves Emil Ioan Boroșsal beszélgettem, aki a következőket mondta el a rendezvényről.
– A sokadik alkalommal került sor a Kiss István (Bill) elnevezésű gyorsasági és ügyességi autóversenyre. Itt első alkalommal nincsenek parkolások, emellett az autók sem egyformák, a motorjaik kapacitása sem egyezik meg, aki jól áll az idegrendszerével és emellett ügyes is, meg tudja nyerni a versenyt, ezért is nem az a legfontosabb, hogy kemény autókkal vegyenek részt a versenyzők a rendezvényen – mondta Boros.

Auto Tunning Drift (5)

Auto Tunning Drift (4)

– Kiss Istvánnal kezdtem el ezeket a versenyeket 1983-ban, tulajdonképpen akkor besegítettem neki. Kiss egyébként mindenféle helyi sportrendezvényért sokat tett – főleg a tömegsportért –, emellett a motorsportot is segítette, ő volt a mi támaszunk éveken keresztül. Egykoron én is több hazai ügyességi és gyorsasági versenyen vettem részt, ahol jó eredményeket értem el, egy ideje a fiam, Neluțu a nyomdokaimban halad, most ő is sikeres versenyző – összegezett Boros.

Emil Ioan Boros senior-2

Az egykori autóversenyző azt is megjegyezte, ha autóversenyzésről van szó a városban, akkor mindenképp meg kell említeni a néhai Barabás Béla nevét, aki mintegy 50 évig vezette az IRA, majd az ISECO motorsport-szakosztályát Marosvásárhelyen.

Szabó István cross

A nyárádszeredai születésű, de székelyvajában lakó 38 éves Szabó István (Mures Drift Team), a verseny egyik résztvevőjeként a következőket nyilatkozta:
– Erre a versenyre egy BMW-vel neveztem be. Ez tipikus ügyességi verseny, amelyen akadályokat kellett időre kikerülni, egyeseket kétszer egymás után,  360 fokban kellett megkerülni, emellett zsalonozni kellett, aztán a pályát kétszer kellett végigjárni – mondta Szabó.

4X4-es meghajtás
Ezt a kategóriát az ifjú Emil Ioan Boros nyerte meg (Marosvásárhely, Audi Quattro), aki Emil Ioan Boroș fia, és édesapja nyomdokain halad. Kilenc-éves korában egy ötméteres Volvo 740 turbó diesel versenyzőjeként vett részt az első rendezvényen, aztán az eredmények sem maradtak el, hiszen 2008-ban lett először országos ifjúsági és felnőtt bajnok, azóta már több alkalommal lépett fel a pódiumra és időközben többször lett országos bajnok.

Kiss Isván– Bill (1949–2009) a marosvásárhelyi Week-End Sportegyesület elnöke volt, akit mindmáig a város legismertebb tömegsport-szervezőjeként tartottak és tartanak számon.
Kiss a Bolyai Farkas Elméleti Líceum sportosztályának diákjaként tagja volt az iskola kosárlabda-csapatának, amely 1965-ben országos kosárlabda-bajnokságot nyert, aztán az érettségi után sikeresen felvételizett a bukaresti sportegyetemre, majd sporttanár lett, időközben a fővárosi Dinamo kosárlabdacsapatában is játszott. A kosárlabda mellett imádta a rögbit is, még az államvizsga-dolgozatát is erről a sportágról készítette.
Idővel testnevelő tanárként és szervezőként vált ismertté, majd évek hosszú során a marosvásárhelyi tömegsport éle­tének szerves része lett. Évekig szervezte a minifoci-bajnokságokat városunkban, és ő állt a Marosvásárhelyen vagy környékén tartott számos motorsportverseny mögött is. A rendszerváltás utáni években a Marosvásárhelyi Napok sportrendezvényei elképzelhetetlenek voltak nélküle.
Mindezek mellett ő fektette le a megyeszékhelyen a teremfoci alapjait, majd idővel az 1. ligás teremlabdarúgó és női labdarúgócsapatokat működtető City’us klub alapítója lett, de sajnos, már nem örülhetett annak, hogy a City’us 2008-ban Románia-kupát nyert Chiajnán, majd hét kupagyőzelmet, egy Szuperkupa-győzelmet és öt bajnoki címet besöpörve Románia legtöbb serlegét elnyerő együttesévé vált.
Emléke tovább él családja és a tömegsport rajongói lelkében.